Stwórz zdrowy klimat w swoim domu!

Świece zapachowe? Wiele osób bardzo je lubi! Często kupujemy je w okresie świątecznym, aby ozdobić dom, a dzięki pięknym zapachom stworzyć niepowtarzalny klimat. Świece zapachowe stosuje się również podczas kąpieli, aby wspomóc odprężenie. Można zapalać je tak po prostu, bez powodu, aby poprawić swój nastrój. Świece zapachowe to również doskonały sposób na to, aby w naszym domu zagościł przepiękny zapach. Niestety, wiele świeć zapachowym zawiera szkodliwe substancje. Jednak, czy na pewno wszystkie? Oczywiście, że nie!

Dlaczego świece zapachowe mogą być niebezpieczne?

Niestety, lubiane przez nas świece zapachowe mogą być bardzo niebezpieczne. Często porównuje się je do papierosów. Dlaczego? Odpowiada za to wosk parafinowy. Jest to najpopularniejszy rodzaj wosku na świecie, jest też woskiem najtańszym – nic więc dziwnego, że większość świec jest właśnie z niego wykonana. Jednak, opary z tego wosku mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego coraz więcej osób kupuje świece z wosku sojowego – naturalne świece zapachowe, albo świece z wosku pszczelego. Oba te rozwiązania są znacznie zdrowsze niż klasyczne świeczki zapachowe.

Klasyczne świeczki zapachowe wytwarzają podczas spalania wiele niebezpiecznych substancji, a są to m.in. formaldehydy, benzeny, touleny oraz ftalany.

Na co się narażamy?

Używając klasycznych świec parafinowych można narazić się na wiele dolegliwości. Najczęściej można odczuwać bóle głowy. Pojawiają się również problem z koncentracją. Świece parafinowe powodują również podrażnienie spojówek, łzawienie oczu, kaszel i problemy z całym układem oddechowym. Badania wykazały również, ze świeczki zapachowe podnoszą ryzyko zachorowania na raka.

Uwaga! Nie wolno popadać w skrajności. Przebywanie raz na jakiś czas w pomieszczeniu, w którym pali się świeca zapachowa nie zaszkodzi nam. Problem pojawia się wtedy, gdy świeczki zapachowe często zapalamy w naszym domu.

Przy częstym stosowaniu klasycznych świec zapachowych może okazać się, że będziemy cierpieć na dolegliwości przypominające przeziębienie. Bardzo rzadko łączy się te dolegliwości ze świecami. Dlatego, zamiast wyeliminować problem, wiele osób bez potrzeby przyjmuje leki, które wcale nie pomagają!

Pamiętaj o dobrej wentylacji

Jeżeli już decydujemy się na świeczki zapachowe, należy pamiętać o dwóch istotnych rzeczach. Po pierwsze należy wybierać świece zapachowe naturalne, wykonane z wosku sojowego lub pszczelego. Po drugie, należy mieć w mieszkaniu lub w domu sprawną wentylację. W innym przypadku formaldehydy zawarte w świecach mogą spowodować krwawienie z nosa oraz uporczywy kaszel.

Naturalne świece zapachowe z wosku sojowego

Naturalne świece zapachowe z wosku sojowego są przede wszystkim bezpieczne – neutralne dla nas jak i dla środowiska. Ale ich zalet jest znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety wosku sojowego.

Zalety wosku sojowego:

  • jest neutralnym produktem dla człowieka i dla środowiska,
  • lepiej przenosi zapach – jest on intensywniejszy,
  • ma niższą temperaturę spalania, przez co nie kopci,
  • spala się równomiernie,
  • jest bardziej wydajny,
  • można łatwo usunąć go z innych powierzchni,
  • nie emituje toksyn.

Czasem wydaje się nam, że wiemy wszystko na temat tak oczywistych rzeczy jak wiece zapachowe. Dla wielu są po prostu świece, które pachną oraz te neutralne, które nie mają żadnego zapachu. To z czego tworzona jest świeczka większości ludzi nie ma znaczenia. I tu właśnie pojawia się problem. Szkodliwe nie są bowiem aromaty, ale sposób ich spalania. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór świecy sojowej, neutralnej, która nie kopci, a przez to szkodliwe substancje nie są roznoszone po całym mieszkaniu. Jeżeli będziesz zatem chciał zakupić świeczki zapachowe do domu lub na prezent, oczywiście możesz to zrobić! Jednak pamiętaj, aby wybierać świeczki naturalne, wykonane z wosku sojowego. Na pewno poczujesz dużą różnice!

Może Ci się również spodoba