Maść konopna – właściwości i zalety stosowania

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna, wśród osób stosujących produkty z CBD, to kremy i maści konopne – na równi z olejkami – cieszą się największą popularnością wśród amatorów wyrobów z konopi. Co takiego kryje się w tych produktach, że są wybierane przez tak sporą grupę osób? Zapoznaj się z właściwościami maści konopnych oraz korzyściami, które mogą płynąć z ich regularnego stosowania.

Co kryje w sobie maść konopna?

Choć może się wydawać, że trend na stosowanie konopi w medycynie i kosmetyce (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/kosmetyki-z-konopi/) jest stosunkowo młody, to tak naprawdę już w czasach starożytnych specyfiki na bazie tej rośliny były wykorzystywane w celach terapeutycznych Przykładowo w Egipcie stosowano konopie w formie maści, która miała działać na stany zapalne. Nowożytne badania potwierdzają zresztą te przeciwzapalne właściwości roślin konopnych.

Kannabinoidol (CBD), czyli jeden ze składników aktywnych maści konopnej, ma potencjał zwiększania wzrostu komórek oraz poprawę w zakresie gojenia się ran. Natomiast badania przeprowadzane na grupie pacjentów z neuropatią obwodową, u których pojawiają się bóle czy swędzenie w obrębie kończyn, wskazują na to, że podczas stosowania miejscowego CBD, intensywność tych objawów była statystycznie niższa w porównaniu do grupy placebo.

Fitokannabinoidy obecne w konopiach mają zastosowanie również w przypadku niektórych dermatoz, czyli chorób skóry. Należą do nich m.in. atopowe zapalenie skóry oraz łuszczyca.

Istotne są jednak nie tylko składniki powiązane z głównym surowcem, jakim są konopie, ale także inne substancje wchodzące w skład maści.

Tłuszcze, takie jak masło shea oraz oliwa z oliwek, odpowiadają za odpowiednie nawilżenie oraz natłuszczenie skóry. Masło shea wykazuje działanie ochronne, zabezpieczając skórę przed transepidermalną utratą wody. Za sprawą obecności triterpenów oraz polifenoli wykazuje ono również właściwości przeciwzapalne i wspiera procesy gojenia skóry.

Maść z konopi – dla kogo?

Maść konopna bardzo dobrze sprawdzi się jako produkt do codziennej pielęgnacji skóry, który zabezpieczy ją przed utratą wody i wysuszeniem. Ma to szczególne znaczenie w pielęgnacji skóry suchej, która wymaga regularnego nawilżenia oraz natłuszczenia, zwłaszcza w okresie zimowym.

Maść w wersji rozgrzewającej (https://kombinatkonopny.pl/produkt/masc-konopna-rozgrzewajaca-500-mg-cbd-100-g/) – z dodatkiem kapsaicyny, która jest odpowiedzialna za ten efekt – będzie dobrym produktem dla osób, które oczekują efektu rozluźnienia i głębszego relaksu, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym czy wyczerpującym dniu pracy.

Ze względu na składniki przeciwzapalne, maść konopna sprawdzi się w przypadku niektórych chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca. Będzie wspomagać proces wyciszania stanu zapalnego, a także nawilży i natłuści skórę.

Grudki w maści konopnej – czy produkt jest zepsuty?

Udział naturalnych składników takich jak masło shea, może powodować grudkowanie się maści, co jest procesem naturalnym. Wynika to z właściwości tych substancji i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na jakość takiej maści, więc nie powinno budzić niepokoju konsumenta. Grudek można z łatwością pozbyć się poprzez włożenie słoiczka z maścią do wody o wyższej temperaturze i poprzez późniejsze schłodzenie maści w zamrażalniku.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *