Dla kogo odpowiedni pies asystujący?

Psy asystujące to zwierzęta specjalnie wyszkolone, których zadaniem jest wsparcie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ich obecność nie tylko znacząco podnosi komfort życia tych osób, ale również zwiększa ich bezpieczeństwo.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, psy asystujące nie ograniczają swoich działań jedynie do wspierania osób niewidomych czy niedowidzących. Choć ten obraz jest najbardziej rozpowszechniony w społeczeństwie, spektrum ich zadań jest znacznie szersze. W zależności od niepełnosprawności, jaką mają wspierać, można podzielić na różne kategorie. Każda z nich odpowiada specyficznym potrzebom osób z daną dysfunkcją. W związku z tym psy asystujące muszą nauczyć się spełniać określone funkcje. Obecnie, zwierzęta te bardzo często pomagają również ludziom w ich trudnych momentach życiowych i w radzeniu sobie ze stresem. Liczba specjalistycznie wyszkolonych psów systematycznie rośnie. Jest to niezwykle ważne w kontekście ich roli we wspieraniu osób z różnymi niepełnosprawnościami, zaburzeniami psychicznymi i chorobami przewlekłymi. Z biegiem lat pojawiają się nowe obszary, w których czworonogi mogą efektywnie pomagać, jak choćby w terapii osób z depresją, zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy niepełnosprawnością intelektualną. Niestety w Polsce psy asystujące nadal stanowią rzadkość. Problemem jest nie tylko ograniczona liczba tych zwierząt, ale również deficyt ich wykwalifikowanych trenerów i trudności z finansowaniem szkoleń, które mogą sięgać, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku jednego psa.

Psy asystujące – w jakiej sytuacji sprawdzą się najlepiej?

Mimo wszystko, w ostatnich latach wzrasta liczba prywatnych firm, specjalizujących się w szkoleniu psów asystujących. Warto przytoczyć kilka przykładów, kiedy i komu te niezwykłe zwierzęta mogą być przydatne. Największą grupę stanowią psy dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tzw. psy serwisowe. Potrafią one przynieść konkretne przedmioty, zapalić światło, otwierać drzwi czy też pomóc przy ubieraniu się. Doskonale wiedzą, jak zaalarmować otoczenie, gdy zajdzie taka potrzeba. Pomocne są również psy dla osób niedosłyszących, nauczone, aby sygnalizować dźwięki. Reagują na dzwonki domofonu, telefonu lub alarmu, w celu zwrócenia uwagi na nie przez ich opiekunów. Warto wspomnieć także o psach wyszkolonych do wyczuwania nadchodzącego ataku choroby. We właściwym momencie alarmują o tym otoczenie. Taki zwierzak przeznaczony jest dla osób z epilepsją, cukrzycą i zaburzeniami krążenia. Psy asystujące są ponadto szkolone, aby wspomagać osoby z zespołem stresu pourazowego (PTSD), które po ciężkich przeżyciach i traumach, mają ataki paniki. Wówczas pies jest nauczony, aby odwracać ich uwagę od ciężkiej sytuacji i wyprowadzać taką osobę w spokojne oraz ciche miejsce. Wśród psów asystujących popularny jest głównie pies przewodnik. Zwierzak ma za zadanie pomagać osobie słabowidzącej lub niewidomej w bezpiecznym poruszaniu się w miejscach użyteczności publicznej. Poszukując informacji o psach asystujących w sieci internetowej, warto wejść na stronę bet.pl, by sprawdzić wyniki rozgrywek drużynowych.

CZYTAJ  5 pomysłów na tkaninę boucle w Twoim salonie!

Psy asystujące bardzo często pełnią kluczową rolę w życiu osoby niepełnosprawnej. Pomagają im radzić sobie z trudnościami i poprawiają jakość ich życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *