Zawiasy do drzwi i wszystko, co należy na ich temat wiedzieć

Trudno jest wyobrazić sobie drzwi bez zawiasów. To one mają wpływ między innymi na to, czy drzwi będą otwierać się po cichu i bezproblemowo, czy wręcz przeciwnie. Zawiasy pozwalają na regulowanie wysokości drzwi, szerokości szczelin, a także płaszczyzny wysunięcia skrzydła.

Zawiasy do drzwi – trzy czy dwa?

Jakiś czas temu stosowano dwa zawiasy do drzwi. Dziś wykorzystuje się już trzy. W ten sposób skrzydło jest po prostu mniej obciążone. To z kolei gwarantuje komfortowe ich otwieranie i zamykanie. Oczywiście wpływ na to ma także jakość i wytrzymałość samych zawiasów, bo przecież ich różnorodność jest ogromna, więc by spełniały swoje funkcje, trzeba je w odpowiedni sposób dopasować. Wybierając zawiasy, na pewno trzeba też wziąć pod uwagę to, do jakiego rodzaju drzwi zostaną zamontowane, aby w pełni się do tego nadawały.

Zawiasy do drzwi chowane w skrzydle

Innym rodzajem zawiasów do drzwi są te chowane w skrzydle i montowane w ościeżnicy. Dzięki temu z żadnej strony nie są widoczne gołym okiem. Wówczas skrzydła drzwiowe bezprzylgowe są bardzo dokładnie zlicowane z framugą. Ma to swoje zalety, jak i wady. Drzwi ładnie się prezentują, ale w tym przypadku nie ma mowy o możliwości nasmarowania zawiasów czy ich wyregulowania. Poza estetyką zaletą jest również to, że takie skrzydło drzwiowe łatwiej jest utrzymać w czystości. Na zawiasach nie gromadzi się kurz i nie trzeba zbyt długo zastanawiać się i kombinować, jak tego kurzu się pozbyć i w jaki sposób dotrzeć do tych trudno dostępnych miejsc. Warto w tym miejscu podkreślić, że zawiasy te mogą być montowane w drzwiach, których skrzydła są bezprzylgowe. Chodzi o to, by miały równe i do tego nieprofilowane krawędzie. Niektórzy uważają, że zawiasy chowane są mniej trwałe i tym różnią się od zwykłych, tradycyjnych zawiasów. Z pewnością budowa, mając na uwadze mechanizm, jest bardziej skomplikowana. Nic więc dziwnego, że ich wytrzymałość jest mniejsza. Ale na szczęście problem dotyczy głównie drzwi montowanych w obiektach publicznych, gdzie narażone są na intensywne użytkowanie. Jeśli są to drzwi w prywatnych mieszkaniach, zawiasy nie są już tak bardzo narażone na uszkodzenia. Wiele zależy od ilości zawiasów, a z uwagi na to, że dziś najczęściej montuje się trzy zawiasy, ryzyko ich obciążenia i narażenia na usterkę jest znacznie mniejsze.

Eleganckie nakładki na zawiasy do drzwi

Jeśli drzwi są wyposażone w zawiasy widoczne gołym okiem, można zastosować specjalistyczne nakładki, które wyglądają bardzo elegancko i nowocześnie. W sprzedaży dostępne są nakładki, które pod względem koloru i stylu idealnie pasują do zamka i klamki. Nakładki te oferowane są przede wszystkim w następujących kolorach: nikiel, chrom, chrom matowy oraz złoty. Każdy bez problemu dobierze te, które będą pasowały do konkretnych drzwi.

Zakończenie

Zawiasy przeznaczone do drzwi są bardzo różne. To dlatego, że montuje się je zarówno wewnątrz i na zewnątrz, a co za tym idzie, są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Poza tym wykorzystywane są w drzwiach montowanych w mieszkaniach, lokalach usługowych, biurowych, a także w innych budynkach publicznych. W każdym z nich narażone są na różną intensywność użytkowania. Wszystko to motywuje producentów do tworzenia zawiasów spełniających oczekiwania wizualne i techniczne wszystkich ich użytkowników. Dziś poleca się zarówno zawiasy standardowe, jak i chowane w skrzydle. Dobrym wykończeniem zawiasów zewnętrznych są eleganckie nakładki. Dobrze dobrane zawiasy nie tylko zapewnią poprawne ich działanie (otwieranie i zamykanie), ale również estetykę. Ładnie prezentują się w zestawie z zawiasami i drzwiami, gdyż pasują do zamków i klamek. Zawiasy nie są drogim okuciem meblowym, więc inwestycja w ten produkt nie powinna stanowić problemu pod tym właśnie względem. Zawsze zawiasy można wymienić na inne, lepsze, ładniejsze lub po prostu nowe. Ich montaż też nie jest zbyt skomplikowany. Czasem trzeba zadbać o ich regularną regulację i konserwację, aby tym sposobem przedłużyć ich sprawność i użyteczność.

Może Ci się również spodoba