Wybór żłobka, a najważniejsze kwestie, które podlegają weryfikacji rodziców

Publiczne żłobki mają bardzo ograniczone ilości wolnych miejsc, a oznacza to, że koniecznością staje często odnalezienie placówki niepublicznej. Nie ma jednego, głównego kryterium, na bazie którego można podjąć ostateczną decyzję. Każdy rodzic zmuszony jest do tego, aby placówkę sprawdzić bardzo dokładnie. Wiele zależało będzie również od tego, jak potoczy się nasza rozmowa z opiekunami konkretnego żłobka, ponieważ dobrze jeśli będą to osoby, które są godne naszego zaufania.

Kiedy chcemy odnaleźć żłobek Miasteczko Wilanów będzie czynnikiem, który może okazać się dla nas najważniejszy. To jednak nie lokalizacja powinna być dla nas najważniejsza, ponieważ zawsze znajdzie się szereg o wiele ważniejszych elementów. Każdy dobry żłobek będzie gwarancją specjalistycznej i ciepłej opieki dla naszego dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy musieli odbyć poważnych rozmów z dyrekcją, która zapytamy o bardzo istotne aspekty.

Wykwalifikowani pracownicy

Musimy dowiedzieć się, jakie wykształcenie oraz doświadczenie mają wszyscy Ci, którzy będą zajmować się naszą pociechą. Być może podczas samej adaptacji nie jest to najważniejsze, zyska jednak na istocie w trakcie wyzwań wychowawczych. Chodzi tu o takie sytuacje, jak np. moment rozstania się ze smoczkiem, nauka jedzenia i wiele innych. Wówczas, to właśnie doświadczenie i praktyczna wiedza będą najważniejsze.

Stosowane metody opieki

Musimy upewnić się, jakie zasady kreują podejście do opieki w danej placówce oraz czy stosuje się system kar i nagród. Istotne są także metody wykorzystywane przez opiekunów, jeżeli dochodzi do problematycznych sytuacji, chociażby gdy dziecko przejawia skrajne wycofanie, histerię, bądź agresję. Z pewnością nie ma idealnych modelów zachowań, natomiast my musi odnaleźć taką placówkę żłobkową, gdzie te są zbliżone do tych, jakich oczekujemy.

Wsparcie ze strony specjalistów

Najlepsze żłobki będą zatrudniać pielęgniarkę, psychologa oraz logopedę. Rodzic może liczyć także na regularne raporty, które związane są z rozwojem ich dziecka. Warto mieć świadomość tego, że pomoc specjalistów jest bardzo ważna każdego dnia i wcale nie jest konieczna tylko przy dzieciach, które wymagają specjalnych metod wychowawczych. Wystarczy zatem porozmawiać z psychologiem, a problem zostanie rozwiązany, bądź uda się ich uniknąć.

Bezpieczeństwo

Konieczne jest to, aby w budynku żłobka zainstalowany był monitoring. Dobrze, jeśli kamery znajdują się w odpowiednich pomieszczeniach. Sprawdźmy, czy podczas odbioru dzieci dokonuje się weryfikacji osób. Wejście do żłobka powinno być odpowiednio zabezpieczone, bez względu na to, czy będzie to po prostu kod, czy też domofon. Procedury procedurami, jednak warto sprawdzić to w praktyce, chociażby organizując próbę odbioru naszego dziecka, przez osobę do tego nieuprawnioną.

Przestrzeń dobrze przystosowana do obecności dzieci

Sale żłobków powinny być zarówno jasne, jaki przestronne. Istotne, jest także to, czy sale są zmieniane w trakcie zabaw i zajęć, czy jednak pozostają ciągle w jednej. Ta wydawać by się mogło banalna sprawa, ma ogromne znaczenie. Częste zmiany sali mogą bowiem przeszkadzać na początku, kiedy dziecko adaptuje się do nowego miejsca. Wykorzystanie jednej sprawia jednak, że maluch nie musi korzystać z sal wspólnie z innymi, a dzięki temu ryzyko przenoszenia chorób maleje.

Kwestia higieny

Zweryfikujmy, czy sale żłobka i wspólne przestrzenie są dezynfekowane, a także jakimi metodami oraz z jaką częstotliwością. Specjaliści nie mają wątpliwości, że to szczególnie ważna kwestia, a jednocześnie tak bardzo zaniedbywana. Nacisk na ten element powinien być bardzo mocny, dlatego dopytajmy o to w rozmowie z przedstawicielami placówki.

Place i sale zabaw

Oczywiście najlepiej jeśli żłobek posiada swój własny plac zabaw, gdyż jeśli nie, konieczne będzie korzystanie z innych. Takie miejsce powinno być przez nas dokładnie sprawdzone, mowa tu o rodzaju podłoża, zabawek, a także jak prezentuje się stan tych sprzętów. Piaskownica powinna być zakrywana przed zwierzętami, ale też chociaż częściowo zacieniona. Zapytajmy, czy podopieczni są wyprowadzani na zewnątrz każdego dnia, a czy w razie niezbyt ładnej pogody, organizuje się jakieś alternatywne zajęcia. Niekiedy nawet żłobki posiadają swoje wewnętrzne sale zabaw.

Może Ci się również spodoba