Reumatyzm – definicja i objawy

Wraz z upływem lat, organizm przeciętnego człowieka jest atakowany przez różne choroby. Starsze osoby często skarżą się na problemy ze stawami. Potocznie mówiąc o reumatyzmie określają stany bólowe w różnego rodzaju w stawach. Wbrew pozorom reuamtyzm nie do końca jest tym o czym powszechnie się mówi. Wiedza o tym jednak osoby doświadczające na sobie wszelkich objaów reumatyzmu. Warto więc znać definicję oraz objawy związane z tym jakże bolesnym stanem chorobowym.  

Czym jest reumatyzm? 

Reumatyzm kojarzony jest często z chorobą. Jednakże jego definicja nie oznacza żadnej konkretnej choroby. Określenie reumatyzm jest terminem historycznym, którego używa się do opisania chorób stawów. Choroby te charakteryzują się bólem o charakterze przewlekłym, który ma postać nawracającą. Nie każdy wie, że pod tą nazwą kryje się nawet 200 różnych jednostek chorobowych. Lekarze, tacy jak reumatolog kraków, coraz częściej unikają stawiania diagnozy typu reumatyzm, ponieważ nie świadczy ona o niczym konkretnym. 

Choroby związane z reumatyzmem można podzielić no wiele różnych sposobów. Najbardziej popularną systematyka jest ta wprowadzona przez American Reumatism Association, w 1983 roku. Według niej choroby reumatyczne dzielone są na symptomy należące do 10 głównych grup. Każda z nich posiada również jeszcze mniejsze podgrupy. Na podstawie konkretnych badań dobry reumatolog z Krakowa może określić, który dokładnie przypadek dotyczy pacjenta. 

Najbardziej popularne wśród chorób reumatycznych to reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, bóle pleców, zapalenie ścięgien, bóle szyi. Ciekawostką jest, że reumatyzmu może być odcienie innych rzadszych schorzeń takich jak: hemofilia, sarkoidoza czy szpiczak mnogi. Wszystkie te choroby wpływają na destrukcja tkanki łącznej. 

Aby nie dopuścić do powstania choroby, trzeba odpowiednio wcześnie zacząć dbać o kondycję zdrowotną. W perspektywie profilaktyki chorób stawów należy dostarczać składników chroniących tkankę łączną oraz uzupełniających jej skład.  

Objawy 

Dzięki objawom charakterystyczne dla reumatyzmu, bardzo dużą grupę osób określa się jedną chorobą. Choroby reumatyczne mogą atakować pojedyncze stawy na przykład nadgarstek albo wiele ośrodków stawowych takich jak dłuższy odcinek kręgosłupa. Dolegliwości jakich doświadcza chory są niestety na tyle duże, że przy nasileniu objawów ciężko jest im normalnie funkcjonować. Powszechnie uważa się, że objawy związane z reumatyzmem nasilają się podczas zmian pogody, na przykład opadów deszczu czy też skoków ciśnienia. Nauka nie potwierdza jednak poprzez żadne badania, że tezy te są prawdziwe. Poza odczuwalnym bólem reumatycznym w miejscach objętych chorobą mogą także pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Kiedy choroba przechodzi już w stan zaawansowany, może nawet dojść do upośledzenia funkcji stawu, ograniczenia a także całkowitego zaprzestania ruchu. W przypadku reumatoidalnym zapaleniu stawów następuje sytuacja trwałej deformacji zaatakowanych miejsc. 

Może Ci się również spodoba