Projektory czy telewizory – co jest obecnie lepszym wyborem dla kinomana?

Dom rodzinny z telewizorem, jako centralny punkt salonu, to wręcz ikoniczny obraz i coś co zapisało się w świadomości ludzi oraz popkulturze. Kiedy projektory były bardzo ciężkie i drogie, a dodatkowo nie można było od nich wymagać konkurencyjnej jakości obrazu, względem ówczesnych telewizorów. Dziś, możemy śmiało powiedzieć, że projektory zaczynają dorównywać telewizorom, a znajdzie się ogromna liczba osób, które stwierdzą, że to o wiele lepsza opcja.

Obecnie w walce o względy kinomana, w której udział biorą telewizory i projektory, to te drugie są w znaczącej ofensywnie. Pamiętajmy jednak, że nawet najnowszy model rzutnika multimedialnego, pod wieloma względami nie będzie w stanie konkurować z telewizorem. Aby pozwolić sobie na wygodne oglądanie filmów oraz seriali poprzez projektor, musimy uzyskać odpowiedni kontrast i jasność, a dodatkowo jesteśmy zmuszeni do ograniczenia oświetlania. Ponadto, dotyczy do wszystkich modeli projektorów – nawet tych za kilka tysięcy złotych!

Czy zamiana ról jest możliwa?                                                            

Producenci projektorów dają nam do zrozumienia, że podczas ostatnich lat, sprzedaż ich produktów znacznie wzrosła. Ma to jednak swoje logiczne uzasadnienie, a szczególnie w tym, że projektory są w stanie oferować bardzo wysokie parametry, pod względem jakości obrazu. Co więcej, na taki stan rzeczy wpływa również podejście konsumentów do usług telewizji kablowych. Bardzo mocno wzrosło znaczenie serwisów VOD i to tam oglądamy głównie ulubione filmy i seriale, czyli dokonujemy tego poza ofertą stacji telewizyjnych. Nie bez powodu mówi się, że to jeden z głównych powodów, dla których projektory zyskują, kosztem telewizorów.

Czy projektor będzie w stanie posłużyć nam przez długie lata?

Istnieje w sieci mnóstwo poradników i artykułów, które donoszą, że projektor to dość nieopłacalna inwestycja, a wszystko z uwagi na lampę, której żywotność jest zdecydowanie za krótka. Warto natomiast wiedzieć o tym, że dziś w sklepach RTV, będziemy w stanie odnaleźć modele projektorów LED. Te są wytrzymalsze, a na tym polu przewyższają nawet wiele modeli nowoczesnych telewizorów.

Czy projektor musi być dużą inwestycją?

Duża zależy od tego, jakie miejsce będzie naszym wyborem, jeżeli chodzi o ustawienie projektora, gdyż ma to spore znaczenie w związku z jakością uzyskane obrazu. Konieczne jest zatem otrzymanie tak dużego obrazu, aby zagospodarować przeznaczoną na to powierzchnię. W związku z tym, rekomenduje się wybór modeli, które posiadają krótką ogniskową. W takim wypadku, nie będzie problemu z tym, by projektor staną w bliskiej odległości od ekranu. Co więcej, wpływa to także na jakość obrazu i komfort oglądania.

Sporą popularnością cieszą się rzutniki multimedialne z ultra-krótką ogniskową, czerpiące z technologii Ultra Short Throw. Jest to najlepszy przykład, obrazujący cenową rozbieżność między telewizorami i projektorami. Kupno telewizora o wielkości 80”, to koszt przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Fakty są jednak takie, że już za kilka tysięcy wejdziemy w posiadanie projektora, który zaoferuje nam podobne osiągi, a to pokazuje jak ogromna jest to różnica w wydatku.

Kupno projektora UST to szansa, aby zorganizować nawet małe plenerowe kino, a to wszystko dzięki temu, że są to urządzenia bardzo mobilne, które można w bardzo prosty sposób ustawić przed ekranem. Co więcej, ich parametry są całkiem zadowalające. Korzyścią jest zatem bardzo wysoki poziom wygody, a także bezproblemowe seanse filmowe we własnym ogrodzie. Już za kilkaset złotych, możemy odnaleźć projektor, który stanie się najważniejszym punktem naszego kina domowego. Pamiętajmy natomiast, że nie możemy od niego oczekiwać zbyt wiele, szczególnie pod względem jakości i wielkości obrazu. Często zdarzy się, że sprzęt będzie musiał być ustawiony w dość sporej odległości od ekranu, nawet do kilku metrów. W związku z tym, może być to opcja nieestetyczna i niewygodna.

Może Ci się również spodoba