Kręgosłup szyjny oraz jego rehabilitacja. Co warto wiedzieć?

Na pewno zwyrodnienie kręgosłupa jest poważną sprawą. Powinniśmy znać jego przyczyny i objawy oraz musimy wiedzieć, że wtedy konieczna będzie rehabilitacja. Gdy występuje uczucie obolałego oraz sztywnego karku, jesteśmy na taką ewentualność przygotowani. Problemy z odcinkiem szyjnym mają niemal wszyscy. Najczęściej spotykane jest to u osób, które są starsze, jednak nie jest te regułą. W dalszej części artykułu dowiemy się na temat rehabilitacji kręgosłupa szyjnego. Zapraszam do dalszej lektury.

Z czego wynikają zmiany zwyrodnieniowe?

Musimy przede wszystkim wymienić artrozę. Jest to schorzenie, które wynika z zaburzonej równowagi między procesami naturalnymi syntezy oraz rozpadu chrząstki stawowej. W razie wystąpienia niewystarczającej produkcji chrząstki, pojawi się skutek, który spowoduje osłabienie struktury wszelkich połączeń stawowych. To może spowodować powstanie drobnych, wręcz niezauważalnych wyrośli kostnych, czyli osteofitów. Kiedy mówimy o zmianach zwyrodnieniowych, wtedy powinniśmy pamiętać, że obejmują ona praktycznie wszystkie części kręgów. Najczęściej jednak dotyczą one trzonów kręgowych (tak zwana spondyloza), krążków międzykręgowych, a także stawów międzykręgowych (tak zwana spondyloartroza). Wtedy będzie nam potrzebna niewątpliwie rehabilitacja kręgosłupa szyjnego. Takie będą zalecenia lekarzy i powinniśmy się do nich zastosować. Kiedy mają początek zmiany zwyrodnieniowe? Oczywiście musimy je określić, jako zmiany łagodne, praktycznie niewidoczne oraz nieodczuwalne u osoby chorej. Pierwszym sygnałem, jaki się pojawi, będą dolegliwości bólowe. Będą one promieniować od odcinka szyjnego aż do kończyny górnej. Wtedy też pojawią się pewne zaburzenia czuciowe. Zmiany zwyrodnieniowe są również częstą przyczyną pewnych intensywnych oraz nieoczekiwanych bólów głowy, którym będą współtowarzyszyć zaburzenia widzenia oraz problemy z koordynacją. Musimy o tym wiedzieć i nie możemy pozwolić sobie na lekceważenie zmian zwyrodnieniowych.

Czym jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego?

Dlaczego w takich sytuacjach niezbędna jest rehabilitacja? Sam proces rehabilitacji zmian zwyrodnienia kręgosłupa można określić jako kompleksowy. Wtedy też zastosowanie mają właściwości terapeutyczne ruchu oraz szeroki zakres rozmaitych czynników fizykalnych. Dobra współpraca z pacjentem pozwala lepiej przeciwdziałać pojawiającym się objawom. Jest to bardzo ważne. Musimy rozpocząć współpracę z profesjonalnym oraz doświadczonym rehabilitantem.

Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Rehabilitacja, która dotyczy kręgosłupa szyjnego jest niezwykle istotna dla pacjenta, który cierpi na dolegliwości kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego i kompetentnego rehabilitanta. Wtedy w stosunkowo szybkim czasie kręgosłup szyjny zostanie doprowadzony do poprawnego stanu.

Może Ci się również spodoba