Czym jest telefon IP i jak z niego korzystać?

Telefon IP  może w dużej mierze zastąpić tradycyjne aparaty telefoniczne zarówno w przypadku zastosowań domowych, jak i biznesowych. Chociaż telefon biznesowy IP niczym tak naprawdę nie różni się od zwykłego aparatu, to kluczowy w tym wypadku jest rodzaj podłączenia. Telefony stacjonarne mają jeden przypisany numer i łączą się przez sieć telekomunikacyjną, natomiast telefony IP łączą się przez Internet. Warto wiedzieć, że nowoczesna telefonia IP jest tańsza, co wpływa na zwiększenie jej popularności.

To nie telefon USB

Telefony IP bardzo często są mylone z aparatami USB, jednak nie są to takie same urządzenia i trzeba to wyjaśnić. Aparaty IP nie muszą być podłączone do komputera, natomiast telefonu USB tak, bo nie działają samodzielnie, jako zakończenia sieci. Poza tym warto wspomnieć, że VoIP umożliwia prowadzenie rozmów z poziom komputera bezpośrednio, nie zaś przed specjalne urządzenie. Obecnie na rynku można spotkać bardzo duży wybór telefonów IP w różnych wariantach – przewodowe, bezprzewodowe, kablowe, Wi-Fi.

Dlaczego warto?

Chociaż każdy z operatorów telefonii IP tak naprawdę sam ustala cennik, to prawda jest taka, że w porównaniu z siecią telekomunikacyjną połączenia przez Internety wychodzą dużo taniej. To, dlatego telefony IP stale zyskują na popularności, co więcej nie jest wykluczone to, że za kilka lat całkiem wyprą z rynku standardowe aparatu. Technologia stale się rozwija i wcale nie powinno nas to dziwić. W przypadku wykonywania połączeń przez jedną sieć IP pomiędzy użytkownikami, połączenia są całkowicie bezpłatne. Połączenia krajowe i zagraniczne nie kosztują dużo, więc gdy firma prowadzi częste rozmowy z partnerami biznesowymi spoza kraju czy ma klientów zza granicy, wówczas telefonia IP to strzał w dziesiątkę.

Jakie są formy płatności?

Podczas wyboru operatora VoIP warto zwrócić uwagę przede wszystkim na formę rozliczenia, a także możliwości prowadzenia rozmów i odbierania połączeń. Opcji jest kilka, bo można na przykład zgodzić się na uiszczanie standardowej opłaty abonamentowej, możemy wykupić sobie numer dostępowy albo wyłącznie abonament na połączenia wychodzące, jest też możliwość ograniczenia niektórych połączeń.

Jak wybrać właściwy telefon IP?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż dużo zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Na początku warto zastanowić się, jaki typ podłączenia będzie najlepszy – przez gniazdo RJ-45, a może bezprzewodowo do router? Kluczowe będzie także wybranie odpowiednich funkcji, których jest całkiem sporo. Telefon IP nie służy wyłącznie do wykonywania połączeń, bo za jego pośrednictwem można zorganizować na przykład większą telekonferencję, a nawet wideokonferencję. Ważne będzie także odpowiednie połączenie słuchawki, najpraktyczniejsze będą aparaty bezprzewodowe, które można wypiąć ze stacji i spacerować z nimi biurze. Co ciekawe, w niektórych przypadkach wystarczy posiadać wyłącznie specjalną aplikację w swoim smartfonie, aby móc korzystać z telefonii IP. Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą iść z duchem czasu i stale podnosić jakość swoich usług.

Może Ci się również spodoba